28 Οκτωβρίου 2018

Την Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2018,γιορτάστηκε με κάθε μεγαλοπρέπεια η  εθνική επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Στις 10π.μ., παρακολουθήσαμε την δοξολογία στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου, παρουσία πολιτικών και στρατιωτικών αρχών του τόπου μας, καθώς και όλων των σημαιοφόρων και παραστατών με τις σημαίες των σχολείων, της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδαμύλων.

Στη συνέχεια κατευθυνθήκαμε στην πλατεία του Μαρμάρου όπου έγινε η κατάθεση στεφάνων στη μνήμη των ηρωικώς πεσόντων στα βουνά της Αλβανίας, αλλά και όλων εκείνων που χάθηκαν στη στεριά και θάλασσα στη διάρκεια του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου.

Ακολούθησε επετειακή ομιλία από την κυρία Ροδόκλεια Μούνδουλα, διευθύντρια του ΓΕΛ Καρδαμύλων και ποιήματα από μαθητές των σχολείων.

Η μαθήτρια της Γ τάξης του ΕΠΑΛ Καρδαμύλων Κινδυλά Αργυρώ, απήγγειλε το ποίημα « Η Αντίσταση» του Γιάννη Δαλιανού.

Μαθητές και μαθήτριες του σχολικού κέντρου Καρδαμύλων αλλά και του Γυμνασίου και των Λυκείων του τόπου μας, χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς με Χάρη και λεβεντιά ανεβάζοντας το ηθικό μας.

Οι εορταστικές εκδηλώσεις για την ιστορική επέτειο έκλεισαν με την μαθητική παρέλαση όλων των σχολείων στην παραλία του Μαρμάρου.

Ευχόμεθα, και του χρόνου να είμαστε όλοι καλά να γιορτάσουμε την επέτειο του ΟΧΙ.